Vaira Vīķe dzimusi 1937. gada 1. decembrī Rīgā, laikā kad valdīja stingra Padomju vara. Viņas mājas bija Doles salas “Vīķi”, taču Rīgas HES ūdenskrātuve aizplūdināja dzīvesvietu un nācās meklēt citu pajumti. Padomju varas ietekmē, Vaira ar ģimeni devās trimdā uz Vāciju, kur arī uzsāka savas pirmās skolas gaitas. Pirmās mācību iestādes, kur Vaira ieguva sākotnējo izglītību bija latviešu bēgļu nometņu atbalstītas – Herenvīkā un Lībekā. Savas biežās dzīves vietas maiņas dēļ, nācās mācīties daudz skolās, un kā nākamās bija Daurates HES pamatskola un Mers – Sultan meiteņu koledža. Atstājot Eiropas robežas, 1954. gadā Vaira ar vecākiem aizbrauca uz Kanādu. Apmetoties Toronto uz patstāvīgu dzīvi, viņa turpināja savu izglītību Toronto Universitātē, iegūstot bakalaura un maģistra grādu psiholoģijā. Paralēli mācībām, Vaira strādāja kā palīgskolotāja meiteņu privātskolā un tulkoja dokumentus spāņu valodā, bet vēl pēc tam Toronto Psiholoģiskajā slimnīcā kā psiholoģe. Turpinot savu karjeru psiholoģijas jomā, tālākās studijas apguva Monreālā Makgila universitātē, iegūstot doktora grādu eksperimentālajā psiholoģijā (Ph.D.).

Vēl Kanādā esot, Vaira cieši saistīja sevi ar dzimteni, un kopā ar tagadējo vīru Imantu Freibergu, veica padziļinātus pētījumus par latviešu poētiku, folkloru un dainām. Viņa ir publicējusi grāmatas, rakstus, referātus daudzās valodās un piedalījusies radio, televīzijas un preses intervijās. 1960. gadā, studējot Toronto Universitātē, Vaira apprecējās ar savu vīru Imantu Freibergu, nomainot uzvārdu uz Vaira Vīķe – Freiberga. Imants arī bija latvietis, kas dzīvoja Monreālā un strādāja Kvebekas universitātē kā informātikas profesors. Līdz pat 1998. gadam viņi dzīvoja Kanādā, līdz pieņēma lēmumu atgriezties savā dzimtenē. Vairai tika piedāvāts darbs Latvijas Institūta direktores amatā, bet Imants kļuva par Latvijas Informācijas un komunikācijas asociācijas prezidentu.

Jau gadu vēlāk pēc atgriešanās dzimtajā zemē, 1999. gada 17. jūnijā Saeima Vairu ievēlēja kā Latvijas valsts prezidenti. Vairai ir plašas perspektīvas tieši ārlietu jautājumos, jo viņa brīvi pārvalda latviešu, angļu, franču, vācu un spāņu valodu, kas Eiropā ir ļoti svarīgi. Viņas prezidentes karjera ilga 8 gadus, no 1999. gada līdz 2007. gadam. Savas prezidentūras laikā viņa ir sasniegusi daudz zīmīgus notikumus, iegūstot līdz pat 85% sabiedrības atbalstu un kļūstot par vienu no ietekmīgākajām politiķēm. Pateicoties Vairai, 2004. gadā Latvijas Republika iestājās Apvienoto Nāciju Organizācijas sastāvā un Eiropas Savienības dalībvalstu sastāvā. Aizstāvot Latvijas vārdu, prezidente bieži uzstājās starptautiskās konferencēs. Lai gan viņu mēdza kritizēt par pasīvo iesaistīšanos valsts iekšpolitikā, Vaira katrā savā konferences runā īpaši uzsvēra sociālās problēmas, sabiedrības morālās vērtības un demokrātijas stiprināšanai veltītus jautājumus. Pēc Vairas Vīķes – Freibergas, darbu prezidenta amatā ieņēma Valdis Zatlers.

Pēc astoņiem prezidentūras gadiem, Vaira turpina aktīvi darboties starptautiskajos politikas risināšanas jautājumos. Katru gadu viņa piedalās un izsaka savu viedokli Pasaules Ekonomikas forumā. Kopā ar vīru Imantu, 2007. gadā tiek nodibināts uzņēmums “VVF Consulting”, kas sniedz padomus finanšu plānu attīstīšanā, līdzekļu pareizā izlietošanā un citos jautājumos gan privātpersonām, gan juridiskām personām un uzņēmumiem. Paralēli saviem politiskajiem darbiem, Vaira audzina savus divus mazbērnus. Vairas meita Indra Lielbritānijā vada Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras biroju, bet dēls Kārlis, palikdams Latvijā, strādā žurnālistikas un redakcijas sfērā.

Laikā, kopš Vaira ir atgriezusies Latvijā, viņa ir vairākkārt apbalvota, ieguvusi 27 augstākos ordeņus. Par viņu veido dokumentālas filmas, kā vienu no ietekmīgākajām Latvijas sabiedrības lēdijām, un biogrāfija ir pārtulkota 7 dažādās valodās.